مصرف رنگدانه طبیعی در جیره غذایی مرغ های تخم گذار

رنگدانه طبیعی

رنگدانه طبیعی

 

همان طور که می دانیم رنگ زرده تخم مرغ به عنوان یک فاکتور مهم در بازار پسندی تخم مرغ نقش عمده ای را ایفا می کند و رنگدانه طبیعی نقش مهمی در ایجاد این رنگ عهده دار است.

مصرف کنندگان تخم مرغ، رنگ زرده طلایی تا نارنجی را برای زرده تخم مرغ مطلوب می دانند(FAN 7-15). از آنجایی که طیور قادر به ساخت این رنگدانه ها در بدن خود نیستند، بنابراین این رنگدانه ها را باید به جیره غذایی طیور اضافه نمود. این رنگدانه ها به آسانی از طریق جریان خون حمل ودریافت زیر پوستی و یا در زرده تخم مرغ ذخیره می شوند. ذخیره این رنگدا‌نه ها در زرده تخم مرغ، سریعاً اتفاق می افتد، ولی برای دست یابی به یک رنگ ثابت، حدودا بین ۱۴ تا ۱۲ روز باید منتظر ماند. مرحله اول به نام فاز اشباع معروف است. اگر این مرحله به خوبی انجام شود، رنگی یکنواخت و پایدار به دست می آید. فاز اشباع با استفاده از رنگدانه زرد تامین می شود. فاز بعدی فاز رنگی است که پس از استفاده از رنگدانه قرمز تکمیل می شود. به طوری که در این مرحله رنگ مطلوب تخم مرغ از رده طلایی تا نارنجی مطلوب به دست می آید. چنانچه مصرف هر یک از این رنگدا‌نه ها بر اساس اصولی علمی و توصیه شرکت سازنده آن صورت نگیرد، رنگ مطلوب به دست نخواهد آمد. به طوری که حتی پس از استفاده درست و اصولی از رنگدا‌نه ها ممکن است به دلیل ابتلا گله به بیماری های گوارشی، جذب رنگدانه ها بخوبی صورت نگیرد و رنگ مطلوب به دست نیاید. هرچه میزان تولید تخم مرغ بالاتر باشد، باید دز مصرفی را بالاتر برد تا ذخیره مناسبی از رنگدانه در بدن مرغ تامین شود و کفاف تولید بالاتر را داشته باشد. رنگدانه ها ترکیباتی از دسته کاروتنوئیدها هستند که به عنوان پیش ساز ویتامین ها مطرح می باشند. بنابراین به طور مستقیم نمی توان گفت که برروی ارزش غذایی تخم مرغ موثرند. استفاده از این مواد، صرفا از جنبه بازار پسندی محصول می تواند حائز اهمیت باشند. رنگدانه قرمز شرکت سپهر صنعت سهند از منشا فلفل قرمز شیرین بدست می آید و رنگدا‌نه زرد شرکت سپهر صنعت سهند از منشا گل همیشه بهار تهیه می شود.

نحوه مصرف این رنگدانه طبیعی: به منظور پیدا کردن دز مناسب این رنگدانه ها در جیره غذایی مرغان تخمگذار، مطالعات کارشناسی ویژه ای صورت گرفته و جداول مخصوص تهیه گردیده است که در اختیار متخصصان این شرکت می باشد. بنابراین مرغداران عزیز بسته به نوع جیره‌ای که استفاده می کنند و درجه رنگی که مورد نظرشان می باشد باید با متخصصین این شرکت تماس بگیرند تا دز صحیح مصرف در اختیار آنها قرار گیرد. لازم به ذکر است که هم اکنون در کشورهای اروپایی به منظور مطلوب شدن رنگ پوست جوجه های گوشتی هم از این رنگدا‌نه ها استفاده می شود، ولی این موضوع هنوز در ایران شروع نشده است. این رنگدانه ها در بسته بندی ۲۰ یا ۵ کیلو گرمی قابل عرضه می باشد. به منظور اختلاط بهتر رنگدانه ها با اجزای جیره، مرغداران عزیز بهتر است این رنگدا‌نه ها را ابتدا با پرمیکس مخلوط نمایند. این رنگدانه ها باید در ظروف بسته، به دور از تابش مستقیم نور خورشید و در دمای محیطی ۱۵ تا ۲۰ درجه سانتی گراد نگهداری شوند. کلیه کارشناسان شرکت سپهر صنعت سهند در ساعات ادارای پاسخگوی سوالات مرغداران محترم در مورد محصولات مختلف این شرکت باشند و مرغداران عزیز می توانند با شماره تلفن شرکت تماس حاصل فرمایند.

 

شرکت سپهر صنعت سهند ارائه کننده رنگدانه طبیعی قرمز و زرد صنعت تخم مرغ www.sahandindus.ir