به گزارش خبرگزاری اقتصاد ایران، حسن رکنی در حاشیه افتتاح هفتمین نمایشگاه دام، طیور، آبزیان، دامپزشکی، صنایع و تجهیزات وابسته در خصوص پرداخت یارانه برای جلوگیری از افزایش قیمت شیر اظهارداشت: با تصمیم خیلی خوبی که دولت گرفت برای کمک به تولیدکنندگان و مصرف کنندگان مبلغی به عنوان یارانه شیر پیش بینی شده که به تولیدکنندگان داده شود که قیمت شیر کنترل شود.
وی افزود: این کار از اقدامات ارزشمند هیئت دولت محسوب می شود که دامداران بزودی از این نقدینگی برخوردار می شوند.
رکنی تصریح کرد: یارانه شیر ابلاغ شده و در واقع دولت مقدمات آن را فراهم کرده و به معاونت راهبردی منعکس کرده و اقدامات لازم اعتباری هم انجام می شود و برای اجرایی شدن به وزارتخانه ذیربط ارجاع می شود و قیمت را بر اساس نظر دولت تعیین می کنیم و افزایش قیمت نخواهیم داشت. خودکفایی در تولید گوشت مرغ رکنی از خودکفایی در تولید گوشت مرغ خبر داد و یادآور شد: خوشبختانه در تولید گوشت مرغ خودکفا هستیم و در تولید جوجه یک روزه در زنجیره طیور پائین دست اجداد خوشبختانه مشکلی نداریم.
معاون امور تولیدات دامی ویر جهاد کشاورزی تصریح کرد: در تولید مرغ و تخم مرغ به طور مشخص هم نیاز داخلی را تامین می کنیم و هم بخشی را به صورت مازاد به کشورهای دیگر صادر می کنیم.
وی افزود: سالانه بیش از دو میلیون تن مرغ و حدود ۹۰۰ هزار تن تخم مرغ در کشور تولید می شود و خوشبختانه انبارهای ذخیره سازی از نهاده ها پر شده است و تولیدکننده ها می توانند براحتی تولید را ادامه دهند.
رکنی بیان کرد: با این وضعیت سیر قیمت ها با توجه به عرضه روانی که انجام شده سیر کاهشی بوده و با بهینه شدن تولید اثر خوبی در کشور ایجاد کرده است.
این مسئول گفت: با تقویت بنیه دامداران و مرغداران زمینه بهینه سازی تولید فراهم شده که در این مسیر مرغداران و دامداران هم لازم است در مسیر تولید بهینه گام بردارند تا تولید اقتصادی شود که خوشبختانه این حرکت در بین دامداران ایجاد شده و برای تقویت بنیه آنها به نقدینگی نیاز بود که اخیرا تسهیلاتی متناسب با ظرفیت و نیاز و جمعیت دامی و طیور به استانها اخصتص داده شده است. ۱۵۰ میلیارد تومان برای بهینه سازی تولید مرغداری ها رکنی اظهارداشت: حدود ۱۵۰ میلیارد تومان اعتبار برای بهینه کردن سیستم های مرغداری پیش بینی شده است که این میزان علاوه بر اعتباراتی است که برای بخش دام و طیور اختصاص داده شده است.
وی در خصوص بازارهای هدف صادرات گوشت مرغ بیان کرد: کشورهای همسایه مانند عراق و آذربایجان از عمده مصرف کنندگان محصولات پروتئینی از جمله گوشت مرغ کشورند و با توجه به امکان صادرات محصول، مصرف کنندگان کشورهای همسایه از تولیدات دام و طیور ایران بسیار استقبال می کنند و بازار خوبی در این مناطق داریم. گوشت مرغ شب عید تامین شده است.
معاون امور تولیدات دامی ویر جهاد کشاورزی در خصوص تامین گوشت مرغ مورد نیاز مردم در ایام عید هم گفت: برای تامین مرغ و گوشت مردم در ایام عید هیچ مشکلی نداریم زیرا تولید به میزان کافی است و زیرساخت تولید هم مهیاست وبا داشتن تولیدکنندگان پابه رکاب و فعال و متعهد که با شور و نشاط در عرصه تولید چرخه مناسبی را رقم زده اند تمامی گوشت مورد نیاز مردم تامین می شود.
وی در خصوص جایگاه استان قزوین در تولید مواد پزروتئینی هم بیان کرد: قزوین یکی از استانهای مستعد تولید کشاورزی کشور است و خوشبختانه در دام سنگین و سبک شاخص است به طوری که در تعدادی از این واحدها کارهای تحقیقاتی ارزشمندی انجام شده است که در یک واحد نمونه(سیمرغ) دام سبک به جای یک زایش در سال در دو سال سه زایش را تجربه کرده اند که نشان می دهد ما حدود ۱٫۲ تا ۱٫۴ بره به ازای هر مولد در دام سبک داریم.
رکنی حمایت از استانهای مستعد در بخش دام و طیور را در وزارتخانه جدی دانست و گفت: استان قزوین هم از حمایتهای لازم مسئولان برخوردار خواهد شد.

 

شرکت سپهر صنعت سهند ارائه کننده رنگدانه های قرمز و زرد صنعت تخم مرغ www.sahandindus.ir